Şaşal’a Şaşal Denir, Su Şaşal İçmeyenler İçindir!

Şaşal’a Şaşal Denir Su, Şaşal İçmeyenler İçindir!

İzmir’in suyu Şaşal su geri dönüyor! İzmirliler suyuna 21 yıl sonra yeniden kavuşuyor! O zaman İzmir diline bir yenisini daha ekleyelim; ‘’Şaşala Şaşal denir. Su, Şaşal içmeyenler içindir’’ 🙂

Şaşal Su 21 Yıl Aradan Sonra Yeniden İzmirlilerle Buluşuyor!

İzmir’in Menderes ilçesi Şaşal Köyü sınırları içinde yer alan doğal su kaynağı Şaşal, ilk olarak 1926’da dönemin valisi Kazım Dirik projesiyle İzmirlilere sunulmuştu. 1932 yılında İzmir genelinde piyasaya giren Şaşal, 1983 yılında da İzmir İl Özel İdaresi tarafından cam şişelerde satışa başladı. 1984 yılında da Şaşal Su Fabrikası, Pınar markası tarafından kiralandı ve Türkiye genelinde pazarlanmaya başlandı.

2002 yılı geldiğinde ise Pınar markası, üretimine son verdi ve Şaşal marka su piyasadan çekilmiş oldu. Böylelikle İzmir, kaliteli ve sağlıklı içme suyu Şaşal ile vedalaştı.

2011 yılında açılan dava sonrası Şaşal’ın işletme yetkisi İZSU’ya geçti. 2022 yılında alınan kararla da Şaşal Fabrikası’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDOĞA’ya 25 yıllığına kiralanmasına karar verildi. Bu sayede İzmirliler Şaşal Su’yuna 21 yıl aradan sonra yeniden kavuşacak!

Şaşal’a Şaşal Denir, Su Şaşal İçmeyenler İçindir!

Şaşal’a Şaşal Denir, Su ‘’Şaşal’’ İçmeyenler İçindir

İzmirle ilgili sözler oldukça fazla ve İzmir’in kendine has kelimeleri var. Örneğin; ‘’Çiğdem’’… Türkiye’nin her yerinde çiğdem bir bitki anlamına geliyor ama İzmir’de ayçiçeğinin içinden çıkan o çerez yani çekirdek anlamına geliyor.

Ya da ‘’Asfalya’’… Türkiye’nin her şehrinde elektrik sigortasına kısaca sigorta dense de, İzmir’de onun adı asfalyadır.

Ve artık Şaşal da bu kategoriye yeniden dahil oluyor.

Şaşal’a Şaşal Denir, Su Şaşal İçmeyenler İçindir!

İzmirliler Suya Ne Der?

Uzun yıllar önce Şaşal Su’yun İzmir’de yaygınlık kazanmasıyla birlikte İzmirliler paketli içme suyuna su değil; Şaşal demeye başlamıştı. O dönemler markası ne olursa olsun bütün cam şişedeki ya da paketli sular Şaşal olarak adlandırılıyordu. Hatta bu durum o kadar yaygındı ki; Şaşal Su üretimi durmasına, Şaşal’ın piyasadan çekilmesine rağmen yıllar boyunca farklı markalardaki içme suyuna İzmir’de şaşal denmeye devam edildi.

Tıpkı bugünün Selpak’ı gibi… Hemen hemen herkes kağıt mendil yerine Selpak adını kullanıyor. Oysa ki; Selpak bir kağıt mendil markası. Ancak kağıt mendil ve Selpak o kadar birbiri ile bütünleşmiş ki; çoğu kişi kağıt mendil demek yerine Selpak demeyi tercih ediyor.

Artık Şaşal Su Fabrikası üretime yeniden başlayacağına göre İzmirliler suya ne der diye sorabiliriz. Çünkü; Şaşal’a Şaşal denir. Su, Şaşal içmeyenler içindir 🙂

İlginizi Çekebilir: Şaşal Su İzmir’e Geri Dönüyor! Şaşal Su Fabrikası Yeniden Üretime Geçecek

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir