Şaşal Su İzmir’e Geri Dönüyor! Şaşal Su Fabrikası Yeniden Üretime Geçecek

Şaşal Su İzmir’e Geri Dönüyor! Şaşal Su Fabrikası Yeniden Üretime Geçecek

İzmir’in suyu Şaşal Su yeniden İzmir’e geri dönüyor, Şaşal Su fabrikası yeniden üretime başlıyor! Şaşal’ın İzmir’e geri kazandırılacağı haberi, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tarafından kamuoyuyla paylaşıldı.

İzmir’in 100 Yıllık Suyu; Şaşal Su Geri Dönüyor!

Müjdeli haberi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer verdi. Uzun yıllardır atıl durumda olan ve üretimi duran Şaşal Su, belediyenin iştiraklerinden olan İZDOĞA A.Ş tarafından yenileniyor ve İzmir’e geri kazandırılıyor. Temmuz ayında suların piyasaya sunulması bekleniyor. İzmirliler bu yaz, İzmir’in en eski ve özel suyu Şaşal’a doyacak!

Şaşal Su İzmir’e Geri Dönüyor! Şaşal Su Fabrikası Yeniden Üretime Geçecek

Şaşal Su Fabrikası ile İstihdam Sağlanacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDOĞA A.Ş’nin yeniden fabrikayı faaliyete geçirmesiyle birlikte yeni istihdam da sağlanacak. Ticari bir fabrika olarak faaliyetini sürdürecek Şaşal’da tek vardiya için 55, üçlü vardiya için 105 kişinin istihdam edilmesi bekleniyor.

Ayrıca Başkan Tunç Soyer’in ifade ettiğine göre; fabrika 120-130 milyon TL’ye tamamlanacak. Plastik ve cam olmak üzere farklı şekilde suların paketlemesi yapılacak. Fabrikanın ayda yaklaşık olarak 3 buçuk milyon litre Şaşal’ı İzmirlilere sunması bekleniyor.

Şaşal Su İzmir’e Geri Dönüyor! Şaşal Su Fabrikası Yeniden Üretime Geçecek

İzmirliler İçin Heyecan Verici!

Şaşal’ın üretime yeniden başlaması ve raflarda yerini alması, İzmirliler için oldukça sevindirici bir haber. Çünkü çiğdem ne ise, boyoz ne ise, domat ne ise, asfalya ne ise Şaşal da o! Geçmiş yıllarda, İzmir’de cam şişede satın alınan suya ‘’su’’ değil ‘’şaşal’’ denirdi. Evlerde biri, bir bardak su istediğinde ‘’Çeşmeden mi yoksa Şaşal’dan mı?’’ diye sorulurdu. Bir zamanlar paket su, su olarak değil Şaşal olarak adlandırılırdı, bakkallardan su değil ‘’Şaşal’’ satın alınırdı; İzmir’de ‘’Şaşal’’ su anlamına gelirdi.

Kısacası; bu kentte bir zamanlar suya su denmez ‘’Şaşal’’ denirdi. Şaşal suyun üretilmesiyle birlikte İzmir’de şişede satılan tüm sulara artık ‘’Şaşal’’ denmeye başlanmıştı. Özetle; Şaşal markasının İzmir’de yeri oldukça farklı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de fabrikanın açılışını kamuoyuna açıklarken bu konu hakkındaki düşüncelerin ve hislerini şu sözlerle dile getirdi:

“Çok heyecanlıyız. Ben 64 yaşındayım. 7-8’li yaşlardan itibaren bizim için Şaşal, su demekti. Hepimiz Şaşal’ı kana kana içerdik. Gerçekten dünyanın en lezzetli, güzel sularından birisi olabilir. Şaşal kaynak duruyor olmasına rağmen on yıllardır aktif olarak çalışmıyordu. Nihayet Şaşal’ı tekrar İzmirlilerle buluşturuyoruz.”

“Şaşal deyince İzmirlinin çok mutlu olduğunu biliyorum. O yüzden bugün çok heyecanlı ve gururluyuz. Şaşal markasını, ismini tekrar İzmirlilerle buluşturmak ve Şaşal suyunu, dünyanın en lezzetli su kaynaklarından birini tekrar İzmirlilere sunmak çok gurur verici bir şey.”

Şaşal Su İzmir’e Geri Dönüyor! Şaşal Su Fabrikası Yeniden Üretime Geçecek

Şaşal Su Fabrikası 1926’da İzmir Valisi Kazım Dirik ile Faaliyete Geçti, 2002 Yılında Üretimi Durdu | İzmir Şaşal Su Fabrikası Tarihi

Şaşal Su Fabrikası ilk olarak 1926 yılında, o dönemin İzmir Valisi Kazım Dirik’in projesi olarak hayata geçirilmişti ve İzmirlilerin kullanımına açılmıştı. 1932 yılında ise Memurlar Kooperatifi bu suları damacanalar içinde şehre getirdi. Ardından 1945 yılında Şaşal’ın şişe ve damacanalarla satılma hakkı, İzmir Çocuk Esirgeme Kurumu’na verildi.

İzmir Menderes ilçesi, Şaşal Köyü’nde bulunan kaynak suyu, 12 Eylül 1983’te Kaynak Suyu ve Şişeleme Tesisi ruhsatına sahip oldu ve bu suyun satışı, İzmir İl Özel İdaresi tarafından cam şişelerle yapıldı. Zaman içerisinde de tadının güzelliğiyle Şaşal çok sevildi ve tüm İzmir bu suyu benimseyerek, bütün sulara ‘’Şaşal’ demeye başladı.

1984 yılı geldiğinde ise bu fabrika Pınar markası tarafından kiralandı ve Şaşal, Türkiye piyasasına doğal kaynak suyu olarak sunuldu. 8 Kasım 2002 tarihinde ise fabrikanın üretimine son verildi. Böylelikle İzmirliler Şaşal’a veda etti.

2011 yılında da İZSU Genel Müdürlüğü, İzmir 1. İdare Mahkemesi’nde dava açarak, Büyükşehir Belediyesi Yasası’na göre kendi sınırları içindeki kaynakları işletme yetkisini İl Özel İdaresi’nden istedi ve Şaşal’ı işletme hakkına sahip oldu.

2022 yılının Eylül ayında da İZSU Genel Kurulu’nda alınan kararla Menderes Şaşal Kaynak Suyu ve Şişeleme Tesisi, 25 yıllığına İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İZDOĞA A.Ş’ye kiralandı. Uzun yıllar boyunca atıl durumda olan Şaşal fabrikası, İZDOĞA tarafından yenilendi ve İzmir’in içme suyunu karşılamak üzere yeniden hizmete başladı.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir