Bergama’dan Almanya’ya Taşınmış Bir Antik Kentin İzinde “Berlin Pergamon Müzesi”…

Bu yazımızda İzmir Bergama’dan çıkarılan ve Almanya Berlin’e götürülen Zeus Sunağı gibi ünlü ve önemli eserlerin sergilendiği Berlin Pergamon (Bergama) Müzesi hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik. Keyifli okumalar dileriz…

Pergamon (Bergama) Sanat Müzesi

Almanya’nın başkenti Berlin’deki müze adasında bulunan beş müzeden biri de ünlü Pergamon Müzesidir.  Pergamon Müzesi’nin büyük ilgi gören meşhur koleksiyonu, dönemin Osmanlı topraklarında Alman arkeologlar tarafından ondokuzuncu yüzyıl sonları ile yirminci yüzyıl başlarında yapılan kazılarda ortaya çıkarılan tarihi eserlerden oluşur.

Pergamon Müzesi adını ise Bergama’daki Zeus Sunağından alır. Bir Helenistik dönem yapısı olarak büyük önem taşıyan ve İzmir Bergama’da bulunan Zeus Sunağı, 1910 yılında Alman arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkarılmış ve Almanya’nın başkenti Berlin’e götürülmüştür.

Bergama ve Milet’te çıkarılan ve Berlin’e götürülen eserler ile oluşturulan müze koleksiyonun, Almanya’ya yasal yollardan getirilip getirilmediği hususunda ise tartışmalar bulunur. Bu müzede bulunan koleksiyonun büyük çoğunluğunun Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında gün yüzüne çıkarılmış olmasından dolayı, bu eserlerin ülkemize iade edilmesi talebi ile Almanya’ya başvuru yapılmıştır.

Pergamon Müze Binası ve Müze Koleksiyonları

Pergamon Müze binasının tasarımı mimar Alfred Messel tarafından yapılmış ve müze binasının yapımına Ludwig Hoffmann yönetiminde 1910 yılında başlamıştır. 20 yıl süren inşa çalışmalarından sonra müze binası 1930 yılında tamamlanarak ziyarete açılmıştır. Bu yapım ve inşa çalışmaları 1. Dünya Savaşı esnasında dahi sürmüştür.

Pergamon Müzesinde “Bergama Zeus Sunağı”, “Milet Pazar Yeri Kapısı”, “İştar Kapısı” ve “Mşatta Sarayı” gibi yapılardan günümüze ulaşmış olan parçalar sergilenmektedir. Bu kapsamda “Bergama Athena Tapınak Girişi”, “Athena Heykeli”, “Halep Odası” söz konusu müzenin başlıca önemli eserleri olarak dikkat çeker.

Pergamon Müzesinin “İslam Sanatı” başlıklı koleksiyonunda ise, İslam coğrafyasının çeşitli bölgelerinden toplanmış olan son derece değerli çini ve de halı örneklerini bulunur.

Pergamon Müzesinin Bölümleri

Almanya Berlin’de yer alan bu ünlü müze üç ayrı bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler ise;

·         Klasik Antik Çağ Koleksiyonu (Antikensammlung),

·         Antik Yakın Doğu Müzesi (Vorderasiatisches Museum),

·         İslam Sanatı Müzesi (Museum für Islamische Kunst)

Olarak ayrılmıştır. Bu bölümler arasında en çok ziyaret edilen ve en çok öne çıkan kısım olan “Klasik Antik Çağı Koleksiyonu” ise Olympos Dağı, Sisam adası, Bergama, Didim, Milet, Kıbrıs ve Priene’de gerçekleştirilen kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılmış olan tarihi eserlerden meydana gelmektedir. Pergamon Müzesi, son yıllarda Almanya’nın en çok ziyaret edilen sanat müzesi niteliğine sahip olup, Avrupa’nın ve Dünya’nın en ünlü müzelerinden biridir.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir